Migawki

Program Wyborczy KW Metropolia Bydgoska

Do wspólnego stworzenia programu zaprosiliśmy szereg organizacji społecznych z Bydgoszczy,które wprowadzały swoje uwagi do poszczególnych jego części. Zdajemy sobie sprawę,że w tak krótkim opracowaniu nie można było zawrzeć wszystkich istotnych spraw, dlatego też traktujemy naszą propozycję jako zaproszenie do dalszej dyskusji,której efektem końcowym powinna być nowa strategia rozwoju miasta.

nasz program do pobrania 

 

 
Prezes Stowarzyszenia Bydgoszczaninem Roku

Nasze Stowarzyszenie z wielką satysfakcją przyjęło wybór Prezesa naszego Stowarzyszenia Piotra Cyprysa na Bydgoszczanina Roku 2012.

Taki wybór dokonany w plebiscycie Expressu Bydgoskiego jest wyraźnym poparciem dla działalności naszego Stowarzyszenia.

Tym bardziej miło nam poinformować o uhonorowaniu takiego wyboru również przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, miało to miejsce 21 lutego w  Ratuszu. Prezes naszego Stowarzyszenia z rąk Prezydenta otrzymał list gratulacyjny oraz pamiątkową mapę Bydgoszczy. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z tej uroczystej chwili.

 

 

Na zdjęciu. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Prezes SMB Piotr Cyprys  ( zdjęcie dzięki uprzejmości UM w Bydgoszczy)

 
Mieszkańcy Metropolii Bydgoskiej !

Gazetka informacyjna

nasza gazetka informacyjna wersja (pdf) do pobrania

 Apel w sprawie powołania ZIT
wtorek, 31 marca 2015 12:13

Apel w sprawie powołania ZIT dla Bydgoszczy

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska przestrzegało i apelowało, Bydgoszcz z najbliższymi jej gminami powinna mieć niezbywalne prawo do samostanowienia o swoim rozwoju wyrażające się chociażby możliwością utworzenia własnego ZIT, tak jak umożliwiono to każdemu samorządowi z miast wojewódzkich w Polsce. ZIT powinien być tworzony oddolnie a nie politycznym nakazem.

Pat związany ze ZIT to efekt złej polityki regionalnej zarządu województwa i w związku z tym osoby w nim zasiadające powinny zrezygnować z zajmowanych stanowisk, łącznie z Marszałkiem. Marszałek województwa musi reprezentować cały region a nie interes tylko swojego okręgu wyborczego, taka polityka prowadzi do degradacji całego regionu i niszczy jego naturalny motor rozwoju jakim jest największe miasto województwa - Bydgoszcz.

Tworzenie bydgosko-toruńskiego związku ZIT, w którym interesy miast są tak diametralnie różne i wzajemnie się wykluczają musi doprowadzać do stałego konfliktu.

Dlatego też apelujemy do toruńskich polityków, którzy są głównymi sprawcami eskalacji konfliktu pomiędzy dwoma miastami i są głównymi architektami wspólnego ZIT, o umiar i rozsądek.

Apelujemy aby interes wąskiej grupy społecznej jaką reprezentują nie przysłonił interesu całego regionu.

Żądamy zaniechania działań szkodzących rozwojowi województwa, jego dezintegracji i eskalacji napięć społecznych.

Apelujemy o podjęcie działań zmierzających do utworzenia dwóch związków ZIT w regionie. Tylko takie rozwiązanie daje pełną samodzielność obu miastom w umacnianiu i rozwijaniu rzeczywistych więzi interesów z najbliższymi im gminami. Taka jest idea i sens powołania ZIT w Polsce, inspirowana polityką miejską Unii Europejskiej. Aby wykorzystać szansę na rozwój jaką daje ten program potrzeba mądrych i spójnych działań rdzenia obszaru funkcjonalnego z jego najbliższym otoczeniem. Każde inne działania skazane są bowiem na porażkę i będą wbrew zaleceniom Unii Europejskiej.

Nie można być naiwnym i wierzyć w fakt, że we wspólnym związku ZIT mniejszy Toruń uzna wiodącą rolę Bydgoszczy, rolę lidera. Upór będzie tłumaczony sloganami, że podstawą jest równość, partnerstwo i współdecydowanie. Nie uznanie potencjału Bydgoszczy było i jest błędem, a efekty takiej "zrównoważonej" polityki widać gołym okiem - zapaścią województwa. Czy nadal w imię ambicji wąskiej grupy polityków chcemy marnować kolejną szansę na rozwój?

Bydgoski Obszar Funkcjonalny i Toruński Obszar Funkcjonalny to dwa oddzielne obszary wpływów oraz strategicznych interesów, dlatego też mają tylko szansę się rozwinąć jako dwa niezależne ZIT.

 

Z poważaniem

Piotr Cyprys

Przewodniczący Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoska”

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 129