Migawki

Metropolia Bydgoszcz

Do związku metropolitalnego Metropolia Bydgoszcz zostało zaproszonych 20 gmin: Osielsko, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Białe Błota, Sicienko, Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Nakło, Łabiszyn, Szubin, Żnin, Barcin, Mrocza, Złotniki Kujawskie, Rojewo, Sadki, Kcynia, Pruszcz i Zławieś Wielka

 
Program Wyborczy KW Metropolia Bydgoska

Do wspólnego stworzenia programu zaprosiliśmy szereg organizacji społecznych z Bydgoszczy,które wprowadzały swoje uwagi do poszczególnych jego części. Zdajemy sobie sprawę,że w tak krótkim opracowaniu nie można było zawrzeć wszystkich istotnych spraw, dlatego też traktujemy naszą propozycję jako zaproszenie do dalszej dyskusji,której efektem końcowym powinna być nowa strategia rozwoju miasta.

nasz program do pobrania 

 

 
Prezes Stowarzyszenia Bydgoszczaninem Roku

Nasze Stowarzyszenie z wielką satysfakcją przyjęło wybór Prezesa naszego Stowarzyszenia Piotra Cyprysa na Bydgoszczanina Roku 2012.

Taki wybór dokonany w plebiscycie Expressu Bydgoskiego jest wyraźnym poparciem dla działalności naszego Stowarzyszenia.

Tym bardziej miło nam poinformować o uhonorowaniu takiego wyboru również przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, miało to miejsce 21 lutego w  Ratuszu. Prezes naszego Stowarzyszenia z rąk Prezydenta otrzymał list gratulacyjny oraz pamiątkową mapę Bydgoszczy. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z tej uroczystej chwili.

 

 

Na zdjęciu. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Prezes SMB Piotr Cyprys  ( zdjęcie dzięki uprzejmości UM w Bydgoszczy)

 Projekt ustawy Komitetu Obywatelskiego w Sejmie
środa, 06 kwietnia 2016 11:42

Pierwsze czytanie projektu ustawy Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

 

Wystąpienie dr Zbigniewa Pawłowicza, posła na Sejm RP

 

Pani Marszałek, Panie Ministrze,  Panie i Panowie Posłowie
Mam wielki zaszczyt jako pełnomocnik reprezentować przed Wysoką Izbą Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Projekt ustawy zawarty jest w druku nr 226.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie mieszkańcom Bydgoszczy i województwa Kujawsko - Pomorskiego, a także całego kraju, którzy zaangażowali się w inicjatywę obywatelską i złożyli podpisy poparcia. Zebranie ponad 160 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy jest wielką wartością dla Bydgoszczy i wyrazem zaufania społecznego dla skuteczności inicjatywy obywatelskiej. Potwierdza, że ranga uczelni medycznej w naszym mieście jest bardzo ważna dla mieszkańców, którzy mocno identyfikują się z potrzebą utworzenia Uniwersytetu Medycznego i oczekują pozytywnej decyzji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ważna decyzja dla wzmocnienia pozycji i rozwoju szkolnictwa akademickiego w Bydgoszczy, profesjonalnego kształcenia lekarzy i pielęgniarek oraz integracji z innymi uczelniami naszego miasta.

Pani Marszałek,
Proszę przyjąć wyrazy podziękowania za tak szybką i pozytywną decyzję o skierowaniu projektu ustawy do pierwszego czytania. To działanie potwierdza, że obywatelskie inicjatywy ustawodawcze w Sejmie VIII Kadencji są traktowane z należną powagą i procedowane bez zbędnej zwłoki.

Historia medycznego szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy  rozpoczęła się w roku 1951, kiedy powołano pierwszy w Polsce Zakład Doskonalenia Lekarzy dla potrzeb całego kraju. W roku 1971 dzięki dobrze układającej się współpracy z Akademią Medyczną w Gdańsku utworzono w Bydgoszczy Zespół Nauczania Klinicznego Wydziału Lekarskiego, następnie powołano filię Akademii Medycznej z Zamiejscowym Oddziałem Wydziału Lekarskiego. Przełomowym był rok 1979, kiedy powołano Zamiejscowy II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, którego dziekanem został Prof. Jan Domaniewski.
Ustawą z dnia 23 lipca 1984 roku powołano Akademię Medyczną w Bydgoszczy. Kolejne lata to intensywny rozwój bydgoskiej uczelni medycznej przez utworzenie Wydziału Farmacji i Wydziału Pielęgniarstwa, przemianowanego w następnych latach na Wydział Nauk o Zdrowiu.
W tym czasie władze Miasta Bydgoszczy przekazały uczelni wiele budynków na jej funkcjonowanie, jak również  mieszkania dla samodzielnych pracowników nauki  przybywających do nowej uczelni medycznej  z  Wrocławia, Białegostoku , Poznania, Gdańska i  Łodzi.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 138